En linnekjol ger rörelsefrihet och en behagligt sval känsla under varmare dagar. De långa modellerna är enkla att bära med blus, skjorta eller stickad tröja och fungerar från vår till tidig höst.
Linne är en stark naturfiber som behöver förhållandevis lite vatten vid odling. Materialet blir mjukare med användning och de naturliga vecken bidrar till kjolens lediga uttryck.
Skapa en hel kombination med våra blusar i linne. Om du föredrar byxor finns även linnebyxor i flera färger.
Luna är den återkommande modellen i kategorin och finns i storlekarna 36–40. Den långa linnekjolen erbjuds i färger som cioccolato, tabacco, mattone, sabbia, marina och nero. Samma modell i flera färger gör det enklare att hitta en kjol som passar den övriga garderoben.
En enkel topp eller linneskjorta fungerar till vardags. För svalare väder kan du lägga till en tunn ullkofta och kängor.
Tvätta skonsamt i 30 grader och låt kjolen lufttorka. Häng den gärna på galge för att minska veck mellan användningarna.
